Dášeňka – klub dětských čtenářů

5. prosince 2017
Dnešní „Mikulášské“ setkání se neslo v duchu čertů a Mikulášů. Přečetli jsme si čertovský příběh z knihy Jiřího Kahouna – U všech čertů, a pak jsme vyráběli Mikuláše. Jeho vousy tvořil vlastně řetěz, který děti znají, jen trochu jinak. Trpělivost však měl málokdo, takže Mikulášové měli vousy opravdu kraťoučké! Zbývající čas už jsme si jen hráli. Přenášeli jsme hromadu „uhlí“ lžící, podlézali čertovský řetěz, honili jsme se s čertovským pytlem, házeli jsme jím a také jsme zkoušeli blekotat jako čertovský sbor. Na závěr si děti odnesly malý mikulášský balíček.

7. listopadu 2017
Dnes si povídáme o detektivním případu ztraceného návodu na výrobu omamného parfému Oderissima, který řeší Lišák Vilda v knize Adama Frosta: Detektiv Lišák – Tajemný závan. Druhé vyprávění je o malém dinosaurovi, kterého našly děti zamrzlého v jeskyni, rozmrazily ho a on ožil. Příběh je od pana spisovatele Thomase Breziny: Brontík – Kamarád z pravěku. Vyráběli jsme krásnou sovičku s využitím podzimního listí. Tentokrát zbylo dost času na hraní. Takže jsme soutěžili, kdo nasbírá více perel, hráli jsme na „Ježibabu, která v obchodě koupila: maso, rohlík, kapesníky a hlavně také jed“ a na závěr jsme se snažili přesunovat ubrousek jen pomocí brčka.

3. října 2017
Z nových knih jsme dětem představili velmi milé čtení: Jediný den – Martin Baltscheit, o tom jak svůj jediný den života prožila malá jepice s přáteli – divočákem a lišákem. Druhou knihou byla vzpomínka spisovatele Roalda Dahla na svoje vlastní dětství – Velké myší spiknutí. Potom jsme vyráběli velkou šnečí rodinu a zahráli jsme si Veselého farmáře.

12. září 2017
První přišla na řadu nová kniha Davida Walliamse – Nejhorší děti světa. Ukázka z ní děti opravdu rozesmála a zaujala. Už jsem je dlouho neviděla, takhle zaujatě poslouchat. Chvíli jsme si povídali o našich malých či velkých neplechách a trestech za ně. Pak už jen krátce o knize Margit Auerové – Kouzelná škola. Všude samá díra. Tvoření nám dalo pořádně zabrat, každopádně už jsme nestihli nic dalšího. Ale výsledek byl skvělý.

11. července 2017 – prázdninové setkání
Letos nám nevyšlo počasí ani účast dětí. Měli jsme se vydat na pěší výlet s překvapením, hrami apod. Ale od rána pršelo, takže se program přizpůsobený počtu dětí odehrával v knihovně.

6. června 2017
Dnešní setkání je opravdu skromné, co se počtu dětí týče. Povídáme si samozřejmě o dvou novinkách – jedné hodně napínavé o Hamishovi, který zachraňuje celé město před strašlivci (Hamish a světokazi – Danny Wallace) a druhé o ztracené školní knihovně (Knihožrouti: kam zmizela školní knihovna? – Klára Smolíková). Pak vytváříme krásně letní chobotnici a soutěžíme ve shazování plechovek. Vzhledem k malému počtu dětí dál nesoutěžíme, ale hrajeme hru Ubongo.

9. května 2017
Scházíme se opět, abychom strávili společný čas v knihovně. Nejprve nad novinkami z dětských knížek: Dětem se moc líbila knížka Tafík a Štětečkova vzduchoplavba od Julie Boehm, ale ani druhá o trochu bláznivé paní učitelce, která vynalézá ledacos, nebyla k zahození. (Slečna Edisonová: naše geniální praštěná učitelka -Irene Zimmermannová). Pak jsme se pustili do vyrábění pirátů z ruliček od toaletního papíru. Všichni už se těšili na hry, takže jsme se rozdělili do družstev a soutěžili jsme v poznávání věcí poslepu hmatem (ovšem nohama :-).  Takový obyčejný kolíček nás dost potrápil. Děti chodily po švihadle poslepu jako po laně a pak týmy hledaly vylosované předměty.

11. dubna 2017
Termín této Dášenky nevyšel zrovna šťastně. ZŠ bří Čapků pořádala „velikonoční dílničku“ v čase, který se kryl s naším, a řada dětí se raději vydala vyrábět. Každopádně ti, kteří přišli, se opět seznámili s novými knihami: O kocourkovi Špindírkovi od Věnceslavy Tylové a Darebák David má noční můru od Francescy Simonové. Každý si udělal velikonoční dekoraci – slepičku ze lžičky a čas zbyl na velikonoční soutěžení – skládání obrázku s tématem Velikonoc a překážková dráha s vajíčkem na lžičce.

21. března 2017
Dnes si čteme z těchto nových knih: Butlerová Dori Hillestad – Strašidelná knihovna. Ztracený duch. Při ní přemýšlíme, co udělat, aby chodilo do knihovny, co nejvíc dětí. Ale strašidla asi angažovat nebudeme… U druhé knihy – Cuevasová, Michelle: Zpověď Jonatána Papírníka – se zamýšlíme, v čem může pomoci imaginární kamarád, o kterém je tato kniha. Pak si vyrábíme masku na obličej a ne ledajakou, její tvar určují naše vlastní ruce. Jestli se to povedlo, můžete posoudit na fotografii. V závěru zkoušíme naši pohyblivost, když se skupinky dětí zkoušejí zvedat ze země a mají spojené ruce. Je to docela legrace…

7. února 2017
V únoru si představujeme novou knihu Lenky Juráčkové – Kam zmizela Anna? Je to trochu vážnější téma, příběh se vrací do období války a po válce a nám se při tom otevírá téma, o němž si chvíli povídáme – kamarád, který nás opustil. Druhou knihou je dobrodružstvím a zvraty nabitá kniha o osudu gorily Sally – Wegelius Jacob: Legenda o Sally Jones. Bohatě ilustrovaná kniha plná událostí. Na vyrábění se všichni jako vždy těší – dnes tvoříme záložku se srdíčkem – vždyť bude brzy slavit svátek Valentýn. Pak nás děti naučí novou hru – prý pexeso. Ale s tím tradičním má společné jen to, že se poznávají dvojice, které převádějí stejnou věc. Zbývá čas ještě na další hru, kterou je „sněhulák“ honící děti s uvázaným proužkem krepáku.

17. ledna 2017
Ještě v lednu jsme museli chvíli počkat, než dorazí ti, co ještě nezaregistrovali, že začínáme o 15 minut dříve. Čas jsme ale využili povídáním o vánočních dárcích, zejména knihách, které kdo dostal, nebo o Vánocích přečetl. Pak už přišly na řadu 2 naše nové knihy: pro mladší veselá kniha o Soptících – Franziska Gehm: Soptíci jsou bomboví! a pro starší – Ulrike Rylance: Penny Vostrá. Nic není nemožné! Tradičně jsme navázali vyráběním. Což byla tentokrát myška, tak trochu papírový maňásek na ruku :-). A protože nás nebylo moc, hráli jsme schovávanou předmětů – „Přihořívá, hoří“ a hádali jsme zvířata, na která myslíme.