Noc s Hansem Christianem Andersenem

Letošní kouzelná noc byla v Úpici ve znamení spisovatele a ilustrátora Ondřeje Sekory. Počasí nám přálo, takže náš malý výlet na farmu manželů Prouzových z Havlovic, kde se děti mohly projet na koni a vidět tak svět z koňského hřbetu, se všem moc líbil. Následovala prohlídka stájí, při níž se děti dozvěděly vše, co je zajímalo. Cesta domů byla zpestřena šipkovanou s úkoly týkajícími se právě O. Sekory. Dokonce jsme cestou „potkali“ horkovzdušný balón, bylo to jakoby tam byl objednán přímo pro nás…. V knihovně proběhla řada soutěží a her, děti vytvářely koláže, vyráběly šneky, malovaly pohledy a samozřejmě nechybělo společné čtení z knih O. Sekory. Před půlnocí obdržely úkoly, po jejichž vyluštění získaly nápovědy, které určily místo, kde je schovaný poklad.  Tyto indicie je zavedly do parku k pohádkovníku, kde se skutečně objevila truhla s pokladem. Ten však hlídal strážce pokladu s drakem a nechtěl je dětem vydat. Vše zachránila až kouzelná babička, která nám prozradila zaříkávadlo, jak uspat oba hlídače. Poklad tedy děti získaly a mohly se vrátit zpět do knihovny. Večerka po druhé hodině zdaleka neukončila aktivitu „spáčů“, kteří si ještě dlouho poté povídali.

A čísla? Spalo zde 18 dětí, věnovaly se jim 4 knihovnice (nocovaly 3) a téměř celým večerem nás provázela dvojice redaktorů místní regionální televize.

Stálo to za to, a už se těšíme na příští rok.