Četnictvo a četnické humoresky

V sobotu 12. března navštívil naši knihovnu plk. JUDr. Michal Dlouhý, který se již dlouhou dobu věnuje historii  četnictva u nás. Více než 2 hodiny velice poutavě vyprávěl o již zmíněné historii četníků, jaká byla struktura četnictva, kolik a kde byly jaké stanice, co se smělo a co ne… No prostě, chrlil na nás spoustu zajímavých informací. Druhá část odpoledne byla přece jen o něco lehčí, začalo se totiž hovořit o samotném seriálu Četnické humoresky, u jejichž zrodu  byl právě pan Dlouhý. Nabídl námět panu režiséru Moskalykovi a výsledek už znáte z televize. Nebylo to samozřejmě hned, od prvního nápadu až k televiznímu vysílání uplynulo prý 10 let. Zajímavostí pro nás byl např. fakt, že předobrazem všech postav seriálu byli skuteční četníci královéhradecké pátračky, nakonec se však hovoří o brněnské pátračce, neboť natáčení se ujala brněnská televize.

Při pátrání o četnících nasbíral pan plukovník Dlouhý spoustu materiálů. Ty pak použil i ve svých vydaných knihách se skutečnými případy četnických pátraček, o životě četníků nebo o tom, jak se vyvíjel vlastní námět seriálu i osudy jeho postav. I o nich pan Dlouhý hovořil. Knihovna prozatím vlastnila jen některé z nich. Na besedě jsme dokoupili další a můžeme vám nabídnout jejich zapůjčení.

Setkání s panem Michalem Dlouhým bylo velmi příjemné a zajímavé, a tak doufáme, že všichni, kteří v tak krásný den dorazili do knihovny, nelitovali a odcházeli spokojeni.