Jak se přihlásit

K tomu, aby ses mohl/a přihlásit do knihovny stačí jen:

Přijít s tatínkem nebo maminkou do knihovny. V knihovně vyplníte přihlášku. Rodiče musí mít s sebou občanský průkaz a 40,- Kč (což je roční čtenářský poplatek).

Jak dál:

Pak už tě paní knihovnice zaregistruje do knihovny a můžeš si půjčovat knihy, časopisy, můžeš využívat internet v knihovně nebo pracovat na počítači (doba pro práci na počítači a internetu je omezena na 1/2 hodiny), můžeš si půjčovat deskové hry bez poplatku (půjčit je s tebou ale musí rodič).Můžeš si rezervovat (zamluvit) knihy, které má vypůjčené někdo jiný.
Zpravidla do 14 dnů dostaneš svůj čtenářský průkaz (růžový), který s sebou budeš do knihovny nosit, když budeš vracet, půjčovat knihy nebo budeš chtít jít na internet!

Výpůjční doba

Výpůjční doba pro knížky i časopisy je na dětském oddělení 1 měsíc. Pak je nutné knihy vrátit nebo prodloužit výpůjční dobu. To můžeš udělat návštěvou přímo v knihovně (knihu, kterou chceš prodloužit s sebou nemusíš nosit), můžeš zavolat, poslat SMS, napsat e-mail nebo si sám prodloužit přes internet („vaše konto“).

Upomínky

V případě, že nedodržíš výpůjční dobu, budeš muset uhradit pokutu – upomínku. Ta první je pouze 5,- a knihovna neposílá žádné upozornění. Když se zpozdíš více než 14 dnů, pošleme na telefon mamince nebo tatínkovi SMS upomínku (případně poštou) s pokutou 20,- Kč. Další upomínky jsou pak za 40,- a za 60,- Kč. Nikdy se neboj a knížky přijď vrátit, i když Ti přišla upomínka. V knihovně nekoušeme a stává se to každému 🙂

Poškozená nebo ztracená kniha

Může se stát, že knížku, kterou máš vypůjčenou, poškodíš ty nebo někdo jiný. Také se může stát, že knížku ztratíš. Ani tak se neboj a přijď do knihovny. Domluvíme se, jakou pokutu zaplatíš, v případě ztracené knihy budeš muset samozřejmě zaplatit knihu celou nebo sehnat novou. V žádném případě ti ale neutrhneme hlavu. Důležité je domluvit se!

Chování v knihovně

V knihovně si můžeš klidně jen číst, prohlížet knihy nebo si povídat s kamarády. Vždy se ale musíte chovat tiše, abyste nerušili ostatní návštěvníky!
V knihovně se nesmí jíst. 🙁
Je třeba udržovat pořádek, nerady nalézáme papírky zastrkané do křesel, za knihy apod.!!!
Pokud chceš prohlížet knihy nebo pracovat na počítači, musíš mít čisté ruce!

Při porušování těchto pravidel Tě může paní knihovnice z knihovny vykázat.

Práce na počítači

To, že chceš jít na počítač, je třeba dopředu nahlásit paní knihovnici, protože zájemců je hodně a je třeba vás zapsat do pořadníku.
Doba na počítači je stanovena na 1/2 hodiny na den. V případě zpracování školních úkolů může být tato doba prodloužena na 1 hodinu.
Chceš-li na počítač, je třeba přinést čtenářský průkaz, bez něj tě k počítači nepustíme. Pro ostatní platí jednorázový čtenářský poplatek 5,- Kč.
Na 1 počítači smí pracovat pouze 2 děti a je třeba, aby se chovaly tiše.