Dášeňka

7. 12. 2010  Jak jinak dnes než vánočně. Povídali jsme si o Vánocích, zda děti rády dostávají dárky, zda je i dávají, pro koho mají dáreček, jaké tradice na Vánoce dodržují. Četli jsme vánoční příběhy a vyráběli krásný měsíc s hvězdičkami na zavěšení třeba nad postel. Nechybělo samozřejmě pár soutěží, tak trochu na vánoční téma.

9. 11. 2010  Toto setkání jsme dlouho povídali o lese. Jak se mění v průběhu roku, jaká zvířata tam můžeme potkat, podle čeho je můžeme v lese poznat. Jaké známe pohádky, odehrávající se v lese a další a další zajímavosti. Přečetli jsme si pohádku Holčička a strom a Jak si koza Tereza chtěla brát vlka. Vyráběli jsme samozřejmě lesní zvíře – sovičku. A na závěr jsme si s velkým zápalem zasoutěžili a zahráli.

5. 10. 2010 Dnes jsme si povídali hlavně o tom, co všechno se děje na podzim na zahradě. K tomu jsme si samozřejmě přečetli příběh z nové knihy Hlupýš a vyráběli papírovou dekoraci v podobě hrušky s veselými červíky. Při hraní jsme vyzkoušeli zavazování provázku rukama navlečenýma v teplých ponožkách, zkoušeli jsme koordinaci pohybů, kdy každá ruka dělala něco jiného, „chodili jsme po provaze“ a na závěr si děti vyměnily  nasbírané obrázky za drobné dárky.

14. 9. 2010 První Dášeňka v novém školním roce byla trochu jiná než ty ostatní. Hlavními průvodci programem se totiž ten den stali naši milí praktikanti Aneta a Petr, kteří si pro děti připravili povídání o dracích, přečetli o živých i papírových dracích a zahráli si s dětmi různé hry. Děti „malovaly“  prstem na záda obrázky, hádaly předměty poslepu, kočka lovila poslepu myši a všichni zvládli i rozluštit propletené dračí ocasy. Vyráběli jsme, jak jinak než, papírového dráčka. Všem se opravdu moc povedl.

3. 8. 2010 Na prázdninovou – hravou – Dášeňku jsme se chystali ven do parku. Jenže počasí nám bohužel nebylo nakloněno, všechno bylo mokré a vlastně celé dopoledne pršelo. Nám to ale nevadilo, protože zásoba her stačila i do prostor knihovny. S dětmi jsme hráli speciální babu s předmětem na hlavě, nosili jsme knihu na hlavě po určité trase, zpívali jsme písničky o zvířatech, vymýšleli jsme zvířata na daná písmena, zkoušeli jsme „souboj jezdců“, zapamatovávali jsme si předměty, trefovali jsme pyramidu ruliček od papíru, nafukovali balónky, které jsme se vzápětí snažili soupeřům prasknout, a čas byl i na čtení pohádky o princezně Nenence a příběhu o darebáku Davidovi.

15. 6. 2010 Tento den nás čekalo povídání o prázdninách. Řekli jsme si, kam se chystáme nebo co budeme dělat o prázdninách, co nás na prázdninách nejvíc baví a jak si představujeme svoje nejlepší prázdniny. Každé z dětí také namalovalo „prázdninový“ obrázek. Přečetli jsme si příběh dvou malých cestovatelů a pak už jsme si jen hráli. Sestřelovali jsme míčkem roličky od papíru, skládali jsme vlaštovky, a pak zkoušeli jak daleko doletí. Kameněli jsme při slovíčku „zima, zima, mráz“ a hádali jsme, co se změnilo na kamarádovi.

19. 5. 2010 Při květnovém setkání jsme si povídali o ochraně přírody, třídění odpadů, co pro to můžeme udělat. Přečetli jsme si příběh z knihy „Jak Kuba s Matějem uklízeli svět“, vyráběli jsme motýlky a hráli jsme na kukačku a družstva soutěžila ve sbírání „odpadků.“

13. 4. 2010 Setkání v dubnu bylo „jarní“. Povídali jsme si, co se nám líbí na jaru, co děláme a přečetli jsme si pohádku „Vrbová víla“. Jarní vyrábění nám tentokrát dalo tolik práce, že už na nic jiného nezbyl čas. Ale výsledek tvoření byl opravdu pěkný.

16. 3. 2010  Březnové setkání jsme věnovali Velikonocům. Povídali jsme o nich, o přípravě i výzdobě, četli jsme si jarní příběhy a vyráběli krásného velikonočního zajíčka jako zápich do květináče. Zasoutěžili jsme si v přenášení vajíček na lžíci, zkusili jsme ohebnost jazýčku při jazykolamech, skládali jsme velikonoční puzzle a hráli si na „zaječí pelíšky“.

9. 2. 2010 Dnešní setkání by se dalo nazvat jako „Kočičí povídání“. Vyprávěli jsme si o kočkách, jaké jsou druhy, jak vypadají, co potřebují, odkud pocházejí a jaké kočičky máme doma. Samozřejmě jsme si připomněli pohádky, příběhy a knihy o kočkách a přečetli si, jak jinak než kočičí příběh z večerníčku Byla jednou koťata – Jak počmárali domeček. Vyráběli jsme také krásnou kočičku do okna a v závěru nás čekala zábava. Protahovali jsme své hřbety jako kočky, odnášely v pusince ulovenou myšku, hráli jsme si s oříškem a zkoušeli svoji bystrost v hádání zvířat na určitá písmenka.

19. 1. 2010  Na prvním letošním setkání jsme si povídali o zimě. Co se nám na ní líbí, co je pro zimu typické, jaké sporty a činnosti se provozují v zimě, zavzpomínali jsme také na vánoční dárky a přečetli jsme si krásný příběh „o človíčkovi“ – Jak si udělal sáňky. Vyráběli jsme malého ledního medvěda z květináčku a soutěžili jsme v házení „sněhových koulí“, zkoušeli jsme stopy na sněhu (na mouce) a nejtěžší úkol byl navléknout si ponožku na nohu pouze druhou nohou, bez pomoci rukou.