Dášeňka

11. 12. 2012

Na posledním setkání v tomto roce se nás sešlo maličko. Ale vůbec to nevadilo, protože jsme si krásně povídali o přípravách na Vánoce, dárcích a vůbec o čem nás napadlo. Atmosféru jsme doladili čtením vánočních příběhů a vyráběním vánočních hvězdiček. Hádali jsme vánoční vůně, „brblali“ písničky, závodili v pití limči a vyzkoušeli jsme zpívání písničky Rolničky ve zvířecí řeči.

13. 11. 2012

Dnes jsme si pěkně popovídali o přečtených knížkách a my jsme pro děti vybraly knihu O líné babičce, což je docela legrační počteníčko. Druhou knihou bylo Nejlíp je nám v Ammerlo, o dobrodružství dětí na severu Evropy. Ukázku z ní jsme si ale už museli číst při vyrábění podzimní dekorace – krásného stromu. Byla to totiž pořádná práce – nalepit tolik listů na každý strom. Stihli jsme to a dokonce zbyl čas i na hry. „Honili“ jsme rybky do akvária, sbírali poslepu „slepice“ (ruličky od toaletního papíru) a vyjmenovávali jsme zvířata začínající na různá písmena abecedy.

2. 10. 2012

Dnes nás bylo naopak hodně, a tak bylo veseleji. Skoro každý přečetl nějakou pěknou knížku, takže ji doporučil ostatním. My knihovnice jsme dětem nabídly nové knihy: Doktor Proktor a prdicí prášek a Hrozivě přátelští duchové. A jelikož jsme dopředu nasbírali kaštany, mohli jsme dnešní tvoření věnovat vyrábění zvířátek z kaštanů. Všem se povedla krásná žirafka a někdo stihl i něco navíc (housenku, ježka, myš nebo kačenu). Soutěžili jsme v hodu kuliček z výšky do prázdné krabice od mléka, posílali si různými způsoby minci a hráli foukaný fotbal s pingpongovým míčkem.

11. 9. 2012

Po prázdninách se nás sešlo málo, ale to nám nezabránilo v tom, abychom si vyrobili veselou opičkou technikou quilingu, přečetli si z knížky o Černé čarodějnici, popovídali si o jiných knihách, které děti přečetly, a také jsme si zahráli. Hledali jsme schované budíky podle tikotu, stoupali jsme po schodech podle hodů kostky (někdy i dolů), a hájili jsme ostrov pod nohama (kus papíru).

14. 8. 2012

Na prázdninovou Dášeňku nám počasí přálo, takže jsme mohli jít do parku, jak jsme plánovali. Poblíž našeho pohádkovníku se odehrály všechny hry a soutěže, které jsme připravili. Děti házely koštětem, trefovaly roličky, absolvovaly běh s míčem mezi koleny, běh s tyčkou, kterou musely průběžně přelézat, běh po krách, hádaly povolání předváděné pantomimou, nafukovací balonek musely dopravit do cíle a svůj postřeh cvičily při hledání sirek. Ani tentokrát nechyběla četba. Pěkně na čerstvém vzduchu jsme si přečetli vtipné ukázky z knihy Strýček Ludvík v honduraských stepích.

19. 6. 2012

Poslední setkání v tomto školním roce. Jako obvykle nejprve každý připomněl knížky, které právě četl, a pak my knihovnice přispěly se svojí troškou do mlýna. Tentokrát jsme si ukázali nové knížky: Psíkov (Danuše Markovová) a Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L. (Petra Braunová). Vyráběli jsme krásné ovoce (koule poskládané z jednotlivých proužků), zkoušeli svůj hmat při rozeznávání mincí poslepu, dělali jsme provazochodce aneb bosky a poslepu chůze po provázku a hledali svého partnera do dvojice podle pantomimy. Na chvíli jsme si také zopakovali oblíbenou hru – hod atomem.

15. 5. 2012

Dnes se nás sešlo rovných 10. Na začátku jsme si popovídali o knížkách, které jsme v poslední době přečetli. Knihovnice pak představily dětem knížku Pohádky z Větrné Lhoty Daniely Fischerové a pro starší děti Bígl hledá kamarádku Lucy Danielsové. Každý si vytvořil 2 krásné motýlky z papírových proužků, zkoušeli jsme mluvit se špuntem v puse, hádali jsme kdo napodobuje hlas zvířete a zahráli jsme si dětmi oblíbenou „židličkovanou“.

10. 4. 2012

Při dubnové Dášeňce jsme si ukázali knihy Jak se straší Stráchnivec a Pyžamo pro tygra. Vyráběli jsme králíčka na kolíčku, skládali vlaštovku a zkoušeli s ní co nejdál doletět, každý poskládal jednoduché velikonoční puzzle, a pak jsme vyhazovali krabičku od zápalek. Podle toho, jak dopadla, získal každý body.

20. 3. 2012

Na dnešní skoro jarní Dášeňce se nás sešlo opravdu hodně. Vyprávěli jsme si o knihách, které jsme přečetli, děti jsme pak my knihovnice seznámily se dvěma novinkami: knihou Půďáci ze staré školy a Jmenuji se Stilton, Geronimo Stilton. Vyráběli jsme velikonoční kuřátko jako zápich a soutěžili jsme v hodu žetonem na cíl a nakonec jsme spojovali celé družstvo provázkem. U toho jsme si užili hodně legrace.

14. 2. 2012

Dnešní setkání jsme věnovali knihám Enid Blytonové – Kouzelné křeslo a Thomase Breziny – Pirátská parta/magický kompas. Každý také povyprávěl o knížce, kterou právě čte. Vyráběli jsem netopýra. Při zábavě jsme zkoušeli svoji paměť (jak se změnilo pořadí dětí na židličkách), ověřili jsme svoji šikovnost, když měly dvojice za úkol přenést na nose otevřenou krabičku zápalek. A nakonec jsme poslepu vybírali dvojice stejných předmětů.

24. 1. 2012

Na prvním letošním setkání klubu dětí jsme se tak trochu postrašili. Četli jsme si totiž hned ze 2 strašidelných knížek: Pepibubu (A. Vostrá) – o malém nepovedeném strašidýlku a Strašibraši (M. Kratochvíl) – o dvou strašidláckých klucích a jejich kamarádech v Kamsehrabech. Vyráběli jsme ledního medvídka a hráli si. Zkoušeli jsme chůzi s knihou na hlavě, soutěž s předáváním míčů v družstvech, malování pusou i sbírání korkových špuntů bosýma nohama.