Dášeňka

10. 12. 2013

Vánoční Dášeňka byla trochu jiná než obvykle. Povídali jsme si o Vánocích, vánočních přáních i zvycích, z nichž jsme některé vyzkoušeli. Vyráběli jsme hned 2 věci – zdobili jsme vánoční ozdobičku z keramiky a tvořili jsme kroužek na ubrousky. Vánoční pohodu jsme završili posezením u teplého čaje a doneseného cukroví u stromečku, pod nímž každý našel malinký dáreček.

5. 11. 2013

Dnes jsme si představili tyto knižní novinky: (Ne)obyčejný kluk- R. J. Palaciová a Policejní křeček – D. Krolupperová. Chvíli jsme si pak povídali o zážitcích s křečky a morčaty a také, jaké to je mít mezi sebou handicapovaného spolužáka. Ozdobili jsme si tužky. Na závěr jsme hráli kuželky s roličkami od toaletního papíru, snažili jsme se kuličkou trefit co nejblíže k předmětu, o který se soutěžilo a hráli na sochy.

8. 10. 2013

Jako obvykle jsme si nejprve doporučili knihy. Děti ty, co se jim líbily, a my knihovnice jsme dětem přiblížily novinky: Bláznivá teta a já (Sylvia Heinleinová) a Kosprd a Telecí (Eva Papoušková). Obzvláště u té druhé jsme se při čtení hodně nasmáli. Začal podzim, a tak jsme i my k vyrábění použili kaštánky a každý si udělal dva krásné šnečky, kteří mu mohou ozdobit okenní parapet, květináč nebo cokoliv jiného. Čas zbyl i na hraní. Družstva dětí si navzájem v knihovně schovala rozstříhanou zprávu s úkolem, kterou musely najít, poskládat a vyřešit hádanku. Na závěr jsme poznávali své boty poslepu. Byla to docela legrace, obzvlášť, když se našli i tací jedinci, kteří „šli po čuchu“.

17. 9. 2013

Začali jsme povídáním o prázdninových zážitcích, což bylo opravdu zajímavé. Pak přišly na řadu připravené novinky. Představily jsme dětem knihu Jana Uličianského Analfabeta Negramotná a pro ty menší Evy Bešťákové Princezna bílých tygrů. Dnešní vyrábění zabralo hodně času. Všichni se rázem proměnili v malé architekty, protože každý si vybral polystyrenový základ pro domeček a ten pak obalil krepovým papírem a dle své fantazie ozdobil. Byli jsme tak zabraní, že už nám ani nezbyl čas na hru. Příště to ale jistě napravíme.

13. 8. 2013

Tradiční prázdninová Dášeňka. Doufali jsme, že nám bude přát počasí a my budeme moci jít hrát  ven. Přání se nám splnilo, a tak jsme jako tradičně vyrazili do parku vedle pošty k našemu pohádkovníku. Hráli jsme různé míčové hry, trefovali jsme se víčky od lahví do barevných koleček, kutáleli láhev tyčkou do cíle, chodili poslepu, házeli jsme na cíl, létajícím talířem a dokonce jsme si i četli z knihy o kocouru Rudochlupovi.

11. 6. 2013

Dnešní setkání bylo výjimečné, protože při něm proběhlo vyhlášení celoroční soutěže Lovci perel. Přišly tedy i děti, které se do soutěže zapojily. Na začátku byli vyhlášeni vítězové soutěže i všichni účastníci. Pak přišlo na řadu čtení z knihy docela poučných a praktických pohádek Pohádky pro dospělé děti a nedospělé dospělé od Davida Laňky. Vyrábění květiny z krepového papíru nám zabralo tolik času, že po jejím dokončení už jsme se jenom vyfotili a hurá domů.

14. 5. 2013

Povídáme si o knize Naše sousedka čarodějnice od Zuzany Pospíšilové a potom jsme si přiblížili Druhý z příběhů rodiny Smrtičovy, jenž napsal Harald Tonollo.  Po četbě z téhle knihy se rozproudila debata, co nejhoršího kdo jedl, co je naše nejméně oblíbené jídlo a co vůbec už děti zkoušely uvařit (upéct). Na vyrábění indiána z roličky papíru jsme si museli vyčlenit trochu více času, protože to byla docela „piplačka“, ale výsledek stál za to. Na závěr se děti rozdělené do družstev utkaly v hodu do koše.

9. 4. 2013

Dnes si nejprve povídáme o proběhlé Noci s Andersenem. Pak nás čeká seznámení s knihou Čarodějnice Eulálie a úryvek z ní. Vyrábíme krásný obrázek technikou decoupage, a pak už jen hrajeme: kámen-nůžky-papír v družstvech, ruce vzhůru a papírovou bitvu.

19. 3. 2013

Tentokrát jsme s povídáním a čtením trochu spěchali, protože nás čekalo náročné vyrábění. Každý si udělal panenku z lahve od limonády a papíru. Dalo nám to pořádně zabrat, takže na hraní zbylo méně času. Před blížícími se Velikonocemi jsme trénovali nošení vejce na lžíci, což šlo všem perfektně, a pak jsme hráli oblíbené atomy. Chytit „atom“ ale byl ale opravdu téměř nadlidský výkon. A jaké jsme si dnes představili knihy? Byla to humorná kniha Babička drsňačka – David Walliams a pro ty menší pohádkové vyprávění Panenka a auťáci – Marie Kšajtová.

19. 2. 2013

Nejprve jsme děti seznámili s Klubem deskových her, který budeme otvírat v březnu. Z knih jsme si představili Vílu Vivílu a piráty Jižního moře od Marie Pilátové a Podivuhodný případ Origami Yody od Toma Anglebergera. Vyráběli jsme veselou berušku z kolíčku a tentokrát jsme byli rychlí, takže nám zbyla spousta času na hraní. Hádali jsme předměty, které se změnily, předváděli jsme pantomimou svým spoluhráčům různé předměty a foukali jsme žeton po připravené dráze.

22. 1. 2013

První setkání v novém roce se neobešlo bez vyprávění o nejlepších vánočních dárcích, které jsme dostali. Pak přišla na řadu samozřejmě kniha – tentokrát jsme stihli jen jednu (Natálčin Andulák od Ivony Březinové),  protože nám hodně času zabralo vyrábění ptáčka kosa do okna. Ještě jsme hádali zvíře z postupně odkrývaného obrázku, běhali jsme s balónky mezi zády a zahráli jsme si na kadeřnický salón, když jsme upravovali hlavu papírové panenky.