Dášeňka

Setkání klubu Dášeňka v roce 2014

Prosinec (2. 12. 2014)

Dnešní setkání našeho klubu bylo zcela v režii dětí, které na minulé schůzce vymyslely, co by chtěly dělat. Smůla byla, že nám většina členů onemocněla, takže nás na vánoční Dášeňce byla opravdu hrstka. Malovali jsme svůj betlém, vyráběli jsme krabičku na sladké bonbony, které si každý sám uválel. Přečetli jsme si vánoční příběh, zdobili jsme stromeček a také jsme si rozdali malé vánoční dárečky.

Listopad (4. 11. 2014)

Nejprve jsme dali dohromady naše představy o předvánočním setkání klubu. Vzešlé nápady jsme zapsali a v prosinci se pokusíme je zrealizovat.  Děti jsme pozvali na Den pro dětskou knihu, a pak už nás čekalo čtení z knihy Prázdniny blbce č. 13 (Miloš Kratochvíl) a pro menší děti Káťa Líbezná – dorníková princezna (Marci Peschke ). Svoji zručnost jsme procvičili na super podzimním skřítkovi bramboráčkovi, který se povedl úplně každému. Na závěr zbylo jen málo času, ten jsme využili k oblíbené hře – „Přijela tetička z Číny…“.

Říjen (15. 10. 2014)

Dnes se našeho setkání Dášeňka zúčastnila i slečna Karolína, která byla v knihovně na praxi.  Připravila pro děti ukázku a povídání o knize Tatínku nezlob od Lenky Rožnovské. Druhou knihou o které jsme diskutovali byla kniha Malý miliardář od populárního Davida Walliamse. A protože je podzim, vyráběli jsme malé kaštánkové pavoučky v pavučině.  V závěru jsme všichni hráli hru Kyselý ksichty, ani jsme nemohli uvěřit, jak moc děti chtějí kousat citron… No a na závěr jsme se pobavili vymýšlením „Jaký-kdo-co dělal…“

Září (16. 9. 2014)

Každý se podělil alespoň o něco málo z prázdninových zážitků a pak jsme si jako obvykle představili 2 nové knihy: velmi vtipnou knihu pro mladší děti – Jak se zbavit Mstivý Soni (jiří Holub) a napínavou pro starší – Lenny Cyrus – školní virus (Joe Schreiber). Nechtěli jsme zůstat pozadu s módními trendy a tak jsme vyráběli náramky z gumiček. Brzy bylo jasné, že většina už má dost zkušeností s jejich pletením, takže to pěkně frčelo. Nakonec jsme zkoušeli postřeh v mizení připravených předmětů a bojovali jsme o získání co největšího kusu ostrova – alespoň na papíře.

Prázdninové setkání (29. 7. 2014)

O prázdninách se těšíme na hezké počasí a vyrážíme soutěžit, hrát si a dokonce i číst do městského parku u pošty. Právě tam je totiž náš strom pohádkovník.

Červen (17. 6. 2014)
Květen (20. 5. 2014)

Dnes snad díky krásně slunečnému počasí po dlouhé době se nás sešlo jen malinko. To ale nevadilo. Ukázali jsme si 2 knižní novinky pro děti: Klára a bubáci (Petra Nagyová Džerengová) a Gustíkovy patálie (Claudine Desmarteauová), a pak jsme si chvíli povídali o strachu.  Zdobili jsme krabičku na drobnosti a hráli jsme si – házeli jsme gumovými mouchami na terč, hledali jsme schovaná čísla a spojovali kancelářské sponky na čas.

Duben 2014 (8. 4. 2014)

Dnes nás čekalo vyrábění velikonočního zajíčka, seznámení s knihami: Neberte nám ptáka Loskutáka od Pavla Brycze a Nevyplašte Hadipouše od Terezy Meravé. Povídali jsme si také o proběhlé Noci s Andersenem, protože většina dětí z klubu Dášeňka se jí účastnila. V čase na hraní jsme házeli fazolemi, hráli na mouchy a pavouka a sestřelovali jsme pyramidu z papírových ruliček.

Březen 2014 (18. 3. 2014)

Začali jsme tradičním povídáním o knihách. Dnes to bylo pohádkové vyprávění o Loupežníku Hocenplocovi od Otfrieda Preusslera a pro starší děti kniha s příšerně dlouhým názvem: Horton Halfpott aneb Zapeklitá záhada i proradné intriky na zámku Skuhrov aneb Co způsobil uvolněný dámský korzet, od Toma Angelbergera. I děti doporučily některé z přečtených knih ostatním. Radost z vyrábění trochu pokazil nám knihovnicím fakt, že většina dětí už připravený výrobek – záložku na růžek knihy v podobě dráčka – dělala. Přesto si každý vyrobil krásnou záložku a zbylo nám hodně času na hraní. Snášeli jsme na hromadu různé věci, aby byla zastoupena celá abeceda, zkoušeli jsme předávat signál pomocí ucha, posílali jsme smeták nebo nosili knihy na hlavě.

Únor 2014 (10. 2. 2014)

Na začátku jsme si ukázali nové stránky knihovny, aby děti mohly sledovat aktuální dění v knihovně, prohlížet fotky z akcí apod. Představili jsme si 2 nové knihy pro děti: Středa nám chutná od Ivy Procházkové a Dobrodružství Billa Madlafouska od Davida Laňky. Potom přišlo na řadu intenzivní hledání dárečků poschovávaných po celé knihovně, každý si našel své 2, a pak jsme dohledali zbývající, o něž jsme losovali. Také jsme tvořili  jednoduché papírové maňásky – prasátko a pejska. V závěru jsme si zasoutěžili.

Leden 2014 (14. 1. 2014)

Na dnešním setkání jsme si představili knihy Půjčovna babiček (Maria Marjańska-Czernik a pro starší Žil jsem jako kniha (Janet Tashjianová). Děti prozradily, jaké dárky je potěšily pod stromečkem a jaké knížky v poslední době přečetly. Vyráběli jsme ptáčka z papíru a peříček a ještě nám dost času zbylo na hraní. Lovili jsme ryby, namotávali bonbon na niti na jazyk a hádali jsme z pantomimy, co kdo dělal včera.