Dášeňka – klub dětských čtenářů

Prosinec (1. 12. 2015)

Dnes nás čekalo opravdu předvánoční setkání. Ozdobili jsme společně knihovní stromeček, pak si každý vyrobil svůj malý vánoční stromeček z papíru, vatelínu a ozdobiček. Zkoušeli jsme poznávat podle chutí různé nápoje (kakao, mléko, voda, limonáda, šťáva či dětská káva) a na závěr jsme si poseděli  a popovídali u našeho vánočního stromku, dali si čaj s bábovkou a rozdali si malé dárečky.

Listopad (3. 11. 2015)

Na listopadové Dášeňce jsme si povídali o dvou knihách: Flouk a Líla – Petry Dvořákové a Zkušebna rodičů – Davida Baddiela. Poté jsme přemýšleli, jaké by kdo chtěl vyzkoušet rodiče, co by se mu líbilo, což byla docela legrace. Pak jsme začali vyrábět celé hejno malých netopýrků a v závěru jsme soutěžili. Přesnou mušku jsme zkoušeli trefováním fazolí do lahve a poté jsme hádali zadaná slova předváděná pantomimou.

Říjen (6. 10. 2015)

I dnes se nás sešlo hodně, a tak měla děvčata, která jsou u nás na praxi, co dělat. Studentky Městského gymnázia a SOŠ Úpice připravily pro děti ukázky ze 2 nových knih: Poslední drakobijce (Jasper Fforde) pro ty starší a O modrém světle (Daniela Krolupperová) pro mladší děti. Vyráběli jsme krásné podzimní strašáčky jako zápich do květináče a  v družstvech jsme soutěžili v poznávání večerníčků a ve skoku s míčem.

Září (15. 9. 2015)

Dnes máme rekordní účast dětských čtenářů.  A protože je tu hodně nových dětí, nejdříve si připomínáme proč tu náš klub je, co při něm děláme, na co se děti mohou těšit. Další na řadě je nová knížka Samson a Roberto (norského autora Ingvara Ambjornsena) o kocourovi a psovi, kteří zdědí penzion a ještě jedna navrch o jednom „zlodějském“ cirkusu – Cirkus zlodějů a tombola zkázy (William Sutcliffe). A abychom příliš dlouho jen nepovídali, začali jsme vyrábět jednoduchou hračku, kelímek s kuličkou na provázku, kterou jsme později do toho kelímku chytali. Hráli jsme si na houbičky a houbaře a „posílali jsme prase a auto“. Na úplný konec jsme si ještě ukázali jednu veselou knížku Spížáci, o skřítcích, které má každý doma.

Prázdniny (28. 7. 2015)

Tradiční prázdninová Dášeňka se odehrávala venku v parku a její hlavní náplní byly hry. Probíhalo to skvěle, jen jsme se bohužel trefili přesně do doby, kdy technické služby udržovaly park – tedy sekaly trávu a my jsme na sebe museli řádně křičet, abychom se slyšeli. 🙂 Nezapomněli jsme ani na novou knížku – byla jí od Aleny Penzešové Vyčůránci – Strýčkova paruka.

Červen (9. 6. 2015)

Naše předprázdninová Dášeňka byla opravdu jako rodinná. Bylo nás maličko, takže jsme si hodně povídali, seznámili jsme se samozřejmě se dvěma novými knihami – Sara Pennypackerová: Klementýnka a bláznivý týden a Sonja Kaiblingerová: Smrťák Harry. Případ ztracených duchů. Vyrobili jsme si veselé barevné motýlky, zkoušeli jsme svoji zručnost ve hře se sirkami a trefovali jsme kuličkami k předmětům.

Květen (12. 5. 2015)

Dnes jsme se rozhodli, že vyrábění bude týmová práce. Zdobili jsme květy a listy strom, který teď zdobí výlohu knihovny. Je moc krásný. Četli jsme si z dobrodružné knížky J. Pattersona – Lovci pokladů a humorné od A. Penzešové – Vyčůránci.  Na hraní zbylo také dost času, takže jsme si dali oblíbenou „Přijela tetička z Číny…“ a na uklidnění jsme poznávali různé zvuky.

Duben (21. 4. 2015)

Venku krásný jarní den, takže dnešní účast dětí je trochu menší. Nám to ale nevadí. Než se všichni sejdeme, povídáme si o Velikonocích, pak si čteme z nových knih: Zbyněk Černík – Taková medvědí rodinka a Daniela Fischerová – Pohoršovna. Při vyrábění nás čeká trochu titěrná práce – děláme si totiž malá zvířátka z buráků – slona a tygra. Všem se náramně povedla. Nakonec jsme sestřelovali kuželky (roličky od toaletního papíru), po hmatu jsme poznávali stejně ozdobené trojúhelníky a hádali jsme věc, na kterou někdo myslel.

Březen (10. 3. 2015)

Dnes nás čekaly knížky: Kája super frája a Ďábelská zubařka, humorné knížky o školácích. Blíží se Velikonoce, takže jsme si vyrobili krásného zajíčka a na žádost dětí jsme si opět zahráli hru s padajícím koštětem.

Únor (10. 2. 2015)

Jedna knížka české spisovatelky Ivony Březinové – Útěk Kryšpína N. nás zavedla k tématu šikany, takže jsme si o tom povídali. A trochu veselejší, ba přímo bláznivá, byla druhá kniha Darcy Burdocková o jedné školačce. I na toto téma jsme rozprávěli a zdálo se,  že o bláznivé příhody v našem životě opravdu není nouze. A protože se blíží svátek sv. Valentýna, vyráběli jsme krásné filigránově zdobené srdíčko. Všem se moc povedlo a jistě udělalo někomu radost.

Leden (20. 1. 2015)

Dnes jsme si povídali o vánočních dárcích, připomněli jsme si chystané akce, seznámili jsme se se 2 novými knihami – Prázdniny Billa Madlafouska (D. Laňka) – velmi vtipné vyprávění jednoho školáka a Příšerné zlobilky (M. Drijverová) – pohádky o holčičkách, které byly za své zlobení pořádně potrestány. Každý si pak vyrobil jednu masku na obličej a děti dohromady vymysleli kratičký příběh. No byla to opravdu vtipná rychlovka o tom, jak šla zvířátka do divadla a tam je přepadla jiná zvířata. Nakonec jsme chytali koště a sbírali fazole silnými lyžařskými rukavicemi.