Dášeňka

6. 12. 2016

Prosincová, předvánoční Dášeňka je vždy tak trochu na přání. Děti si řeknou, co by chtěly dělat. A tak jsme tentokrát vyráběli stromeček jako zápich do květináče, zdobili jsme perníčky, četli jsme si vánoční příběh a na závěr jsme rozdávali u stromečku malé vánoční dárky.

8. 11. 2016

Na této Dášeňce jsme si představili dobrodružnou knihu Škyťák šelmovská Štika III. – Jak správně mluvit dracky od Cressidy Cowell. Podzim je v plném proudu, takže využíváme přírodní materiál a zdobíme barevnými listy skleněné svícínky. Povedly se náramně. Hráli jsme tichou poštu pantomimou a naši oblíbenou hru s padacím koštětem.

4. 10. 2016

Dnes začínáme povídáním o knize Alžběty Dvořákové Herkules a strašidla, kde se kocour vypořádá s duchy koček v domě, kam se přestěhovali. Podle naší posily – slečny Kamči, která je u nás na praxi, je to trochu strašidelné čtení 😉 . Druhou knihou je trošičku smutná knížka Johanka v Zapadálkově od Toni Revajové. Johanka se stěhuje do Zapadálkova a je tam moc nešťastná, protože nemá žádné kamarády. Dopadne to však dobře, protože se nakonec budou stěhovat zpět. Na základě téhle knížky si povídáme o dobrých i špatných stránkách stěhování  a zkušenostech s ním. Vyrábíme strašáka a hrajeme si na „kuny a slípku“ a „prasátko kvikni“.

13. 9. 2016

Začíná nám školní rok, tak si povídáme, na co se děti těšily do školy, a co vlastně přes prázdniny přečetly. Pak jim nabídneme nové knihy: Čuňa, Zulu a Ferda od Bohumila Matějovského – o jednom náhodném přátelství opice, štěněte a prasete a o tom, jak se vydávají na cestu do Afriky. Druhá kniha je od Otakara Březiny – Tajemství strašidelného zámku – při jejíž četbě se děti mohou příjemně bát. Vyrábíme moudrou sovičku – stojánek na tužky, a protože je vyloženě letní vedro, naše soutěž je vodní – družstva přenášejí vodu po lžičkách. Kdo z koho. No všude je mokro, ale nikdo neuklouzl a legrace byla… Na závěr ještě hra na magnety a rozcházíme se domů.

19. 7. 2016

Letošní prázdninová Dášeňka se díky počasí mohla opět odehrát venku v parku. Připravili jsme různé soutěže a hry, takže celé 2 hodiny zábavy na čerstvém vzduchu.  🙂   Připravili jsme i čtení, ale dětem se tentokrát nechtělo moc poslouchat. A co jsme hráli? Tradiční Honzo, vstávej!, zkoušeli jsme plnit různé úkoly levou rukou (podepsat se, složit sirky do krabičky a zavřít ji, navléct si rukavici, trefit se do stromu), hráli jsme na čápa a žabky, přetahovanou, zkoušeli jsme tužku pověšenou na krku  strefit do hrdla lahve, oblékali jsme pyžamový kabátek za neusálého pinkání s nafukovacím balonkem (nesměl spadnout) a ještě nějaké další hry.

7. 6. 2016

Dnes nás čekalo seznámí se 2 novými knihami: Julinka a její zvířátka: školní mazlíčci od Rebeccy Johnson – velmi oblíbené čtení o zvířátkách a pro starší Tomáš Děsný: splašila se strašidla od Marka Tatulli o jednom polepšení děsného průšviháře. Při výtvarné dílně jsme si udělali krásné kosy, kteří se dají použít jako záložka do knihy. V závěru jsme soutěžili – trefovali jsme míčkem ruličky a vymýšleli najpravděpodobnější odpověď na otázku. A na úplný konec jsme si předávali plyšáka s cílem vydržet co nejdéle v kole.

10. 5. 2016

Čtením o rodině hyen, která úspěšně žila mezi lidmi, a nikdo nic nepoznal (Clary Julian: Oprsklovi), jsme začali dnešní Dášeňku. Pak jsme přemýšleli, jakou část zvířecího těla bychom chtěli mít (ostré zuby, drápky jako kočka, ocas, srst nebo třeba křídla) a proč. Druhou knihou byla knížka o slibu kocoura daném umírajícímu rackovi, v knize Luise Sepúlveda : O rackovi a kočce, která ho naučila létat. Vyráběli jsme papírovou květinu – hyacint, a na závěr jsme soutěžili mezi družstvy v pantomimě. Chvíle zbyla ještě na oblíbenou hru s koštětem.

9. 4. 2016

Dnes jsme vybrali pro děti knihu Ježibaba na koloběžce – humorné pohádkové vyprávění o čarodějnici Křížalce a vodníku Vošplouchovi, kteří si pořád dělají naschvály. Pro starší děti je kniha Kluk na větvi, napínavé, pěkné čtení o klukovi sirotkovi, který díky jednomu divnému dospělákovi mohl začít chodit do školy a naučit se číst. Také o tom, v čem je pro nás čtení důležité, jsme si povídali. A protože je za námi nocování s H. CH. A., vyprávěli jsme si i o tom. Vyrobili jsme si milou jarní ovečku a pak jsme soutěžili, komu se dříve potopí jeho „loďka“.

8. 3. 2016

Nejprve jsme si připomněli, co pro knihovny znamená „březen – měsíc čtenářů“ a co přichystala, hlavně pro děti, naše knihovna. Děti jsme seznámily se 2 novinkami: Vyhynulí (Veronica Cossanteli) a Klára, zloděj bonbonů a já (Katja Reiderová). A protože se blíží Velikonoce, vrhli jsme se na vyrábění závěsné dekorace – slepičky. Holky i kluci si při tom tak trochu vyzkoušeli šití, což byla pro někoho úplná premiéra  🙂 . Bohužel nám zbylo málo času na plánovanou hru Aktivity. Tak třeba příště…

9. 2. 2016

Setkání jsme začali povídáním o právě čtených knihách a navázali jsme představením vtipné knihy Děsná dvojka (Jory John), ne nepodobné Deníku malého poseroutky. Vyrábění krásného papouška zabralo některým dost času, takže jsme pak honem představili ještě 2. knihu určenou pro menší děti Pejsek Dar – záhada v ZOO (Ilona Fišerová) a chvíle nám zbyla na hraní – chlupáč chytal děti, které se mu snažily utrhnout chlup (kolíček).

19. 1. 2016

V novém roce nás čekalo povídání o 2 nových knihách:  Kája + Oliva – vychovávají chůvu od Annie Barrowsové a Soukromý detektiv Matyld na stopě sériového vraha od Jana Poláčka. Vyrobili jsme si tučňáka z ruličky od toaletního papíru a hráli jsme hru „nebe-země, trefovali jsme se co nejblíže terči namalovanému na zemi a zkoušeli jsme mluvit se zátkou mezi zuby. Čas zbyl i na oblíbenou hru „přines věc od písmene…“