Dášeňka – klub dětských čtenářů

6. 12. 2011

Tento den – na Mikuláše – se určitě nedá zapomenout na Mikulášskou nadílku a čerty. A o tom jsme si také povídali. Přidali jsme trochu snění o Vánocích, četbu z knihy Vánoce u Rumcajsů (V. Čtvrtek) a Čtyři a půl kamaráda a vánoční spiknutí (J. Friedrich), a pak jsme se dali do vytváření malinkých medových svíček. Stačilo stočit medový plátek a pěkně nazdobit. Na závěr jsme poslepu rovnali vánoční kouličky podle velikosti, hledali jsme „štěstí“ v podobě obodovaných lístečků po knihovně a brčkem si hráli na vysavač.

8. 11. 2011

Při listopadové Dášeňce jsme se seznámili s knihou Dobrodružství v zemi fantazie a Zákeřné keře. Vyrobili jsme krásná strašidýlka. běhali jsme v obřích krabicových botách, trefovali jsme tužku do hrdla lahve a předávali jsme kroužky pomocí brčka.

4. 10. 2011

V říjnu jsme si ukázali knihy „Kočkopes Kvído“ a „Rošťák Bertík – Žížalyyy!“ Každý si vytvořil krásnou myšku na podzimní listu jako dekoraci. Pobavili jsme se hrou na roztomilou malou kočičku a tancem kolem židlí.

13. 9. 2011

Se začátkem nového školního roku jsme tak trochu pozměnili průběh našeho setkání. Hned ze začátku si totiž povídáme o dvou konkrétních knížkách, které by se dětem mohly líbit a děti zase vyprávějí o těch, které samy přečetly. Dnes jsme naše malé čtenáře seznámili s knihou „Komisař Vrťapka a prokletí zubu moudrosti“ a knihou „Duchaři“. Vyrobili jsme si krásný podzimní závěs do okna se slunečnicemi a kosáky a zahráli jsme si hru „šílené atomy“ a nosili jsme krabičku od zápalek na dvou špejlích.

9. 8. 2011

Prázdninové setkání věnujeme tradičně hlavně hrám. A protože nám počasí přálo, mohli jsme být venku v parku u pošty. Soutěžili jsme s nafukovacími balónky na čele, nosili jsme lžíci v puse a na ní míček, trefovali jsme kuličkou do garáže, házeli jsme žetony co nejblíže čáře, běhali jsme propletení s kamarádem nebo hráli „cukr, káva, limonáda…“. Četba nemohla chybět, a tak jsme se na chvíli zklidnili u pohádky o vodníčkovi z Ratibořic.

14. 6. 2011

Při této Dášeňce jsme se tak trochu ladili na prázdniny. Připomínali jsme si místa v našem regionu, která by stálo zato navštívit, co všechno se chystáme o prázdninách dělat a ukázali jsme si knihy, které nám mohou při cestování pomoci. Přečetli jsme si krátký příběh z knihy Miloše Kratochvíla Puntíkáři a každý si vyrobil krásné letní sluníčko. Na hraní nám tentokrát zbyla jen krátká chvilka.

10. 5. 2011

I přes krásné počasí, které panovalo venku, se nás tentokrát sešlo hodně. Povídali jsme si o mlýnech. Hlavně větrných a vodních. A také o vodnících a pohádkách s mlýny. Neminula nás ani veselá vodnická pohádka o vodnících Mokrejších, vyráběli jsme krásný větrník. A co jsme hráli? – lovili jsme rybky, foukali papírek do cíle a nosili jablíčko na hlavě.

12. 4. 2011

A jsou tu zase Velikonoce. Připomněli jsme si koledy, zvyky a další věci kolem Velikonoc. Vyrobili si malého zajíčka a slepičku na velikonoční vajíčko, přečetli jsme si pohádku O zlatém vajíčku. V závěru jsme skládali velikonoční puzzle, nosili krabici na zádech jako želvičky a házeli vajíčko do hnízda.

15. 3. 2011

V březnu jsme si s dětmi povídali o katastrofách, zejména o těch přírodních. Když jsme setkání plánovali, ještě jsme netušili, jak aktuální to v té době bude. Ukázali jsme si k tématu řadu obrázků z naučných knih. Četli jsme příběh o Rebarboře, která měla zachránit svět před hrozícím nebezpečím zla, které v paměti lidí zůstává mnohem déle, než to krásné a dobré. Poté děti vyráběly pěknou záložku do knížky a na závěr jsme si hráli a soutěžili s nafukovacími balónky.

15. 2. 2011

Na únorovém setkání se nás sešlo o trochu méně, snad kvůli řádící chřipce. Povídali jsme si o dětském pokoji, o místečku, které máme pro sebe. Jak vypadá a jak by mohlo vypadat. Veselá byla četba z knihy Malý Mikuláš o návštěvě u Celestýna. Výrobek – stojánek na tužky, může zdobit právě dětský pokoj. Následovala soutěž, kdy děti bosýma nohama hádaly předměty a potom se házelo kuličkou k předmětu. Kdo se ocitl nejblíže, mohl si věc vzít.

18. 1. 2011

První letošní setkání jsme dlouho rozprávěli o tom, jak jsme využili vánoční prázdniny, co jsme dělali, kde jsme byli, ale také jaký vánoční dárek nás nejvíc potěšil.Poslouchali jsme příběhy kluků a sněhuláka z knihy „Kluci jedna radost“. Zimu nám připomínal také sněhuláček, kterého jsme si vyrobily. Na hry nám zbylo tentokrát trochu méně času, takže jsme stihli hru na žabího krále a hádání pohádkových dvojic.