Dášeňka – klub dětských čtenářů

4. prosince 2018
Naše prosincové setkání by se neobešlo bez povídání o Vánocích, včetně vybrané knihy, která se jich také týkala (Ježíšek – Hana Skálová). Vyráběli jsme vánoční svícínek. Pak jsme přebírali kuličky podle barev a pletli vánočku. Nechyběl ani malinký dáreček pro každého.

6. listopadu 2018
Dnes si nejprve představujeme knihy: Jabloňová víla – Kouzelný mlýn od Sabine Städingové a Panejo a strašidelná škola Elvíry Moudré od Gabriely Futové a samozřejmě chvíli diskutujeme o těchto knížkách. Dalším úkolem jsou malovaní ptáčci na drátech, což je vcelku zábavná práce, vzhledem k tomu, že tělíčka ptáků tvoříme otiskem vlastních prstů. A protože jsme si povídali o víle z jabloňového stromu, naše hry se točí kolem jablíček. Procházíme dráhu s jablkem mezi čely, kutálíme jablka na cíl a chodíme s jablkem na hlavě.

2. října 2018
Naše dnešní setkání jsme opět začali povídáním o přečtených knížkách. Pak přišla na řadu skvělá kniha Městečko Lážoplážo – Zlatá velryba od Terezy Pařízkové. O bláznivých vynálezech a zvyklostech tohoto městečka a jeho obyvatel jsme vydrželi dlouho debatovat. Pak přišla na řadu výroba velryby – kupodivu žádná nebyla zlatá :-). A nakonec chvíle pro hry – opět v duchu „Lážopláža“ – stihli jsme skákat panáka (telefonní koberec v Lážoplážu) a vozit náklad na saních (topolové sáně v Lážoplážu).

11. září 2018
Dnes to byla úplná dámská jízda. Začaly jsme povídáním o prázdninách a knížkách, které dívky za tu dobu přečetly. Následovala nová kniha Herkules na zámku od Alžběty Dvořákové a potom jsme si svého kočičáka každá udělala na papír. Rozfoukávaly jsme barvy jako kožíšek a vznikli krásní kocouři nebo kočičky.  Hrály jsme na žábu, dřevonosa i „myslím si věc“.

17. července 2018 – „prázdninová“
Naplánovaný pěší výlet se opět neuskutečnil, protože pršelo. No nevadí, náhradní program snad také nebyl k zahození…
„Balónkový“ turnaj, hledání diamantů, výroba záložky, čtení, stavění věže poslepu, hra Dooble – to vše snad děti pobavilo a strávili jsme společně pěkné dopoledne.

19. června 2018
Knížky, které jsme si dnes ukázali, byly: Král Vrkú od Adama Stowera a Dívka, která chtěla zachránit knížky od Klause Hagerupa. Na základě té druhé knížky jsme zkoušeli velmi netradiční věc – otáčet stránky knihy nosem. Vyráběli jsme mořské víly z ruliček od toaletního papíru, přenášeli jsme nafukovací balónek na tácku a odhadovali délku provázku poslepu.

15. května 2018
Dnes jsme si ukázali tyto 2 nové knihy pro děti: Radio Boy – Christian O’Connell a Prasátko Lanýž – Helen Peters. Moc jsme se nezdržovali, abychom stihli vyrobit krásného rozkvetlého ptáčka. Ale děti byly tak šikovné, že to v pohodě zvládli. Zbyl tedy čas i na hraní. Na přání dětí jsme hráli na schovávanou, pak jsme zkoušeli výdrž při držení knih a na závěr jsme hledali ukryté předměty .

17. dubna 2018
Na začátku jsme si trochu připomněli nocování s Andersenem a zpovídali jsme děti, co se jim na noci líbilo nejvíce. Většina byla nadšená ze zdobení dortíků – pejsků a kočiček, ale i jiné činnosti se líbily. Představili jsme si opět  2 nové dětské knížky: O Kuliferdovi od Luboše Pavla a pak O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi od Zuzany Pospíšilové. Blíží se Den matek, proto jsme se rozhodli vyrobit malý dáreček pro maminky. A pak jsme si zahráli na kohoutí zápasy a zkoušeli jsme šikovnost při stavění komínů.

13. března 2018
Čekalo nás jako vždy seznámení s novými knížkami, kterými byly tentokrát tyto: Pipa Peprkornová a domácí mazlíčci a Špekáčkova psí akademie: Švestka a zloděj klobásek. Na vyrábění jsme vybrali tvoření jarní hlavy a na závěr jsme zkoušeli svoji šikovnost při vyhazování a chytání různého počtu mincí a rychlost při skládání velikonočních obrázků.

20. února 2018
Představili jsme si opět 2 zbrusu nové knihy:  Čarodějnice od Roalda Dahla a Zuzanka v Dalekoširoku od Marie Kšajtové. Vyrobili jsme krásnou mícu a pak jsme pátrali v knihovně po ukrytých kolíčkách.

16. ledna 2018
Dnešní 2 nové knihy se dětem moc líbily. Byla to kniha Míca a Mňouk od Petra Behenského a Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek (čtyř pravých a šesti levých) od Justyny Bednarekové. Povídáním o těchto knížkách jsme se pobavili a pokračovali jsme vyráběním legračních ptáků „famfrňáků“. Chvíli nám to dalo, takže jsme si v závěru stihli už jen vyzkoušet šikovnost v týmu i samostatně na „létajícím“ koberečku.