Dášeňka – klub dětských čtenářů

10. prosince 2019
Dnešní setkání začínáme povídáním o blížících se Vánocích. Pak navazujeme čtením z úplně čerstvých novinek – Bonifác zase řádí v psí školce (I. Gecková) a Anděl v kulichu (O. Preussler). Pak přišlo dlouho očekávané vyrábění na přání – vyráběli jsme totiž sliz. A ne ledajaký – byl balónkový, takže všichni vzápětí zkoušeli vyfouknout co největší bublinu. A docela se dařilo. Ještě jsme zkoušeli stříhat levou rukou, zapamatovat si předměty a oblékat ponožku pouze nohou, bez pomoci rukou.

5. listopadu 2019
Novými knihami, které si dnes přestavíme jsou: 1. dobrodružný příběh o setkání se žralokem – Lauren Tarshisová: Lidožrout a 2. humorný příběh o jednom nesmělém pánovi, který se zamiloval do sousedky, která chovala želvu – Roald Dahl: Avlež Kífla. Vyrábění nám šlo od ruky – každý vytvořil 1 krásně oranžovou dýni – tímpádem zbyl čas i na soutěžení. Trefujeme balónkem ruličky od toaletního papíru – kdo víc. Pak schováváme a hledáme předmět.

8. října 2019
Začínáme povídáním o tom, jak proběhl Den zvířat v knihovně a pokračujeme zážitky a vlastními zkušenostmi se zvířaty. A protože tu máme podzim a s ním blížící se Helloween, čteme si strašidelnou, ale docela legrační, pohádku „Tři na hřbitově“ z knihy Nebojme se strašidel od Guntera Preuße. Vyrábíme duchařské cedulky na dveře, na které se všichni tak soustředí, že je tak tak stihneme dodělat.

17. září 2019
Zahajujeme vyprávěním o prázdninových zážitcích, kterých má každý hodně. Jen na to čtení nezbývalo prý moc času :-(. Jedna malá čtenářka nás pobavila prohlášením, že o prázdninách četla jenom jídelní lístky :-D. Ukazujeme si a čteme z knihy Dobrodružství růžového opičáka Pipiho. Dál se pouštíme do vyrábění „deštníkového obrázku“ a končíme hledáním schovaných kolíčků, což je oblíbená zábava.

16. července 2019
Na třetí pokus konečně vyšlo počasí a my jsme mohli vyrazit na výlet. Plánovaný cíl byl areál v Havlovicích, kde jsme se dosyta vyřádili, zahráli jsme si minigolf a na závěr jsme si i něco přečetli z Prázdninových pohádek Zuzany Pospíšilové.

11. června 2019
Na dnešní Dášeňku jsme už dopředu s dětmi naplánovali vyrábění dárku pro tatínky, protože se blíží „Den otců“. Nejdřív jsme si ale jako obvykle povídali o nových knihách. Dnes to byla Valentýnka a narozeniny od Ivany Peroutkové, v níž se Valentýnka se svými kamarády snaží vyrobit šumivé koule s překvapením do koupele nejen pro tetu k narozeninám. Druhá byla kniha Anny Böhmové – Verča & prasorožec. V ní Verunka v den svých 10. narozenin dostává kouzelnou bytost, stejně jako ostatní děti. Bohužel to není jednorožec, ale prasátko. A tak se z něho toho jednorožce snaží tak trochu udělat.
Pro tatínky jsme vyráběli autíčko a všem děvčatům se moc povedlo. Na závěr jsme zkoušeli dostat sušenku z čela do pusy bez pomoci rukou, pouze pohyby a mimikou. Byla to docela legrace.

7. května 2019
Na začátku si povídáme o pokračování knihy o špionce, tentokrát s názvem Útok démonských kuchařek. Druhou novinkou je kniha Nancy Krulikové a Amandy Burwasserové: Projekt robot. Soutěž pro mladé vědce. A protože nadcházející neděle je ta „maminkovská“, vyrábíme tulipány pro maminky. Dohromady je to krásná veliká kytice. Stihneme ještě hledání ukrytých kolíčků, a pak hurá domů.

9. dubna 2019
Dnes si nejprve povídáme o proběhlé Noci s Andersenem, které se většina zúčastnila. Zdá se, že nejlepší byli hadi a papoušci a noční výprava k pohádkovníku. Knížky, o nichž jsme mluvili a četli z nich byly: Violka a perla Orientu- Harriet Whitehornová a Špionka, která jedla květákový mozeček – Pamela Butchart. Na blížící se Velikonoce jsme vyráběli slepičku a došlo i na hraní. Schovávali jsme sirku před protivníkem, zkoušeli jsme výdrž s knihou na rukou a stříhali jsme poslepu srdce.

5. března 2019
Dnešními novinkami byla kniha Davida Walliamse – Táta za všechny prachy. Příběh o tatínkovi, který se dostane do vězení, a jeho syn mu pomůže se odtud dostat. Druhou knihou byly Lenčiny katastrofy od Alice Pantermüllerové. Příběhy dívčích i klukovských part jedné třídy, které proti sobě tak trochu bojují. A protože se na nás chystá jaro, vyrobili jsme si pěkného králíka. V závěru jsem trénovali trefu na cíl.

19. února 2019
Ukázali jsme si krásné nové knihy: povídkovou od Terryho Pratchetta – Draci na hradě Ruinově, kde se setkáváme s cestováním v čase, draky a čaroději, příběhy kobercových lidí i pračlověčím vynálezcem. Krátce jsme si pověděli o novince – Co se děje v Podpostelí (Hana Lehečková), v níž se můžete vydat do nočního světa dění pod postelemi. A poslední byl příběh dvou kamarádek, které se často scházely v Čarokrásném knihkupectví, kde si četly, vyprávěly a rozmlouvaly s kocourem Gustíkem i kouzelným zrcadlem a nyní se musely vyrovnat s tím, že se jedna z nich stěhuje jinam. Vyráběli jsme motýlky a hráli jsme foukanou a rozesmívanou.

15. ledna 2019
Dnešními novinkami, které jsme si představili byla Strašidelná knihovna. Duch za oponou – Dori Hillestad Butler. Další pokračování o duchovi Kazovi a jeho kamarádce Klárce. Druhá kniha byla také trochu strašidelná: Strašidelná chůva – Tuutikki Tolonen. Dobrodružství dětí, jejichž maminka odjela na vyhranou dovolenou, a je přišel hlídal bubák Gruh. Vytvářeli jsme zimní krajinu z papíru a foukali jsme bubliny ze speciálně vytvořené směsi.