Vzpomínkové odpoledne na Ludvíka Středu

Úpický rodák a spisovatel Ludvík Středa by letos v červenci oslavil 80. narozeniny.

Tohoto veskrze milého a upřímného člověka jsme si připomněli jednoho listopadového odpoledne v knihovně. Povídat o něm přišli ti, kteří o jeho životě opravdu něco vědí. A to nejen tak, že by vše vyčetli v knihách a encyklopediích, ale ze svých vlastních setkání s ním. V knihovně jsme přivítali Mgr. Aleše Fetterse a Mgr. Alenu Křivskou. O příjemnou náladu se nejprve postarala děvčata ze ZUŠ A. M. Buxton Úpice pod vedením paní Szelke a další program patřil nejprve panu Fettersovi, který vyprávěl o dětství i dalším těžkém životě Ludvíka Středy a připomněl i jeho básnické dílo pro dospělé. Tvorbě pro děti se pak věnovala paní Křivská, která se se všemi podělila o krásné zážitky a osobní setkání se spisovatelem. Jako bychom přímo před sebou viděli kosí bratry známé z večerníčků, slona ubytovaného v jednom panelákovém sklepě či postavičky z tatínkových pohádek.

A tak tato hvězdička literárního nebe opět zazářila a připomněla všem, kteří toto odpoledne přišli do knihovny, že v Úpici můžeme být hrdí nejen na bratry Čapky.